Re:  Kůrovec je velmi užitečné strašidlo
Autor : Petr Zima , 12.02.07  08:47

V podstatě mi vadí vše, co přesahuje určitou rozumnou míru, vadí mi, když za vším stojí jen nezměrná ziskuchtivost, ať už se jedná o dřevo nebo odchody koncernů do Číny a Indie jen pro další zvýšení již tak vysokého zisku.Podotýkám znovu, že nejsem ani ekologista ani odborník.Občas k něčemu napíšu svůj selský názor. O zmlazování mám své pochybnosti, byl jste se někdy podívat do míst po těžbách? Myslím teď lesy všeobecně, ne Šumavu. I když zřejmě ze zákona je tu povinnost nového osázení, ne vždy tomu tak je.Mám prostě pocit, že vlstníci a těžaří a pilaří musí vydělat co nejvíce, v co nejkratší době a za každou cenu, tak, jak je to bohužel v dnešní době normální. To, co se vozí s lesů je mnohdy poměrně mladé dříví. Jinak asi kalamita po vichřici se bude muset odstranit, alespoň v hospodářských lesích, to je zřejmé. Jen mám obavy, že příští vichřice nadělá škody znovu, protože les je již narušen a to narušen tam, kde se necitlivě těžilo. A co se týká požárů v jiných částech planety, mám dojem, že v těch částech, kde za požáry stojí žháři, asi o žádné zmlazování nejde, tam, kde je to v podstatě přirozený jev, to zmlazení bude asi pak samovolné. To by odpovídalo na naše podmínky ponechat kalamitu v NP tak, jak je a počkat si na přirozené zmlazení. Nebo to říkám špatně?
Znovu upozorňuji, že netvrdím, že to tak musí být, jen dávám názor do diskuze.
Petr
ZpětReakce